Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Wkrótce odezwiemy się do Ciebie

Ups, coś poszło nie tak..Spróbuj później

Skopiowano do schowka!

KOSZYK ZOSTAŁ WYPEŁNIONY PRODUKTAMI Z TWOJEGO POPRZEDNIEGO ZAMÓWIENIA

Kwaśna, czy kwasowa?

 

Z pewnością zdarzyło się wam pić kawę, której kwaśny bądź cierpki smak wywołał grymas na twarzy. </h1 Kwasowość kawy nie ma z nim jednak nic wspólnego, ponieważ w kawie możemy spotkać dwie kwasowości:

  • kwaśność (sour) - niepożądana 
  • kwasowość (acid)  - pożądana 

W języku polskim wydają się być do siebie bardzo zbliżone, ale tak naprawdę to kompletnie różne smaki, które walczą ze sobą o nasze kubki smakowe. 

Kwaśność świadczy o defekcie ziaren wynikającym m.in z wpływu bakterii wilgoci czy powietrza. Wpływ na kwaśność kawy ma również sposób jej przygotowania, może to być nieodpowiedni czas parzenia lub zbyt niska temperatura. 

Kwasowość z kolei daje kawie różnorodność wyczuwalnych smaków, np. ziarna pochodzące z Kenii czy Etiopii wyróżniają się słodką kwasowością, a w kawie poczujemy nuty pomarańczy czy porzeczki. 

Na kwasowość kawy wpływa: 
  • odmiana ( Arabika charakteryzuje się większą kwasowością niż Robusta)
  • gleba (kawowce rosnące na glebach wulkanicznych wyróżniają się większą kwasowością) 
  • proces palenia (im dłużej palimy ziarna tym więcej walorów smakowych traci kawa, w tym kwasowość)
Znaczenie mają również: klimat, moment zbioru, metoda obróbki, sposób wypalenia oraz parzenia, czystość wody i stopień zmielenia ziaren. 

Miłośnikom słodkich aromatów radzimy wziąć pod uwagę ziarna z Gwatemali czy Brazylii. Jeśli lubicie kawy o wysokiej kwasowości idealnie sprawdzą się ziarna afrykańskie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami specjalnymi