Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Wkrótce odezwiemy się do Ciebie

Ups, coś poszło nie tak..Spróbuj później

Skopiowano do schowka!

KOSZYK ZOSTAŁ WYPEŁNIONY PRODUKTAMI Z TWOJEGO POPRZEDNIEGO ZAMÓWIENIA

Czy kawa ziarnista odwadnia organizm? Fakty i mity na temat kawy

Kawa ziarnista to jeden z najchętniej wypijanych napojów na świecie. Jest również jednym z najszerzej badanych produktów spożywczych. Kawa pita z umiarem jest bezpieczna dla zdrowia. Czy jednak prawdą jest, że może odwadniać? Sprawdź popularne fakty i mity na temat kawy.

Picie kawy jest niezdrowe – mit!

Picie kawy może stać się częścią zbilansowanej i zdrowej diety. Jak wyjaśnia palarnia kawy w Warszawie Story Coffee, nie musimy z niej rezygnować, jeśli zachowamy umiar. Wypijanie 3-5 filiżanek espresso dziennie w większości przypadków będzie bezpieczne dla zdrowia. Mowa oczywiście o kawie ziarnistej niewzbogaconej różnymi szkodliwymi substancjami, takimi jak cukier. Czy zatem picie kawy jest niezdrowe? Wręcz przeciwnie! Udowodniono, że spożywanie jej niesie za sobą wiele korzyści. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że kofeina zawarta w kawie może zwiększyć zarówno wytrzymałość, jak i poprawić m.in. osiągi sportowe. Zwiększa również czujność i uważność.

Kawa ziarnista odwadnia organizm – mit!

Pijąc kawę, dostarczamy do organizmu wodę aż w 95%. Jeśli będziemy ją pić w ilości umiarkowanej, nie naruszy naszej równowagi elektrolitowej. Nie będzie też prowadzić do odwodnienia. Mimo że są wskazania mówiące o tym, że kofeina działa moczopędnie, nie jest to efekt silny na tyle, aby przyćmiewał korzyści płynące z picia kawy. Wypijanie jej może tylko zwiększyć dzienną dawkę przyjmowanych płynów, nie na odwrót. Z pewnością nie utracimy też wartościowych minerałów z organizmu.

Picie kawy wspomaga odchudzanie – prawda, ale…

Kawa ziarnista może wspomóc w procesie redukcji wagi, jednak wyłącznie, gdy mowa o kawie czarnej – niewzbogaconej o cukier czy mleko. Kofeina działa pobudzająco, więc zachęca do aktywności i skutecznie wspomaga metabolizm. Pozytywny wpływ kawy na organizm można jednak zauważyć, jeśli nie przekraczamy umiarkowanego spożycia (3-5 filiżanek dziennie). Picie kawy będzie świetne w połączeniu ze zrównoważoną dietą. Nie możemy mieć jednak żadnych przeciwwskazań, aby móc ją pić. Trzeba pamiętać, że to nieodpowiedni napój dla ludzi zmagających się ze wrzodami żołądka lub nadkwasotą. Osoby borykające się z nadciśnieniem również powinny uważać na picie kawy – zwłaszcza w nadmiernej ilości.

Picie kawy wieczorem zawsze zakłóca sen – mit!

Osoby uczulone na kofeinę rzeczywiście mogą mieć problem z zaśnięciem, jeśli spożyją kawę np. późnym popołudniem lub krótko przed pójściem do łóżka. Jednak inni ludzie pijący kawę nawet wieczorem nie będą mieć problemu z zasypianiem. Jeśli jesteś wrażliwy na pobudzające działanie kofeiny, kawa bezkofeinowa po południu i wieczorem będzie dobrym rozwiązaniem.

Kawa nie uzależnia – prawda!

Kofeina zawarta w kawie ziarnistej lub mielonej to bardzo łagodny stymulant ośrodkowego układu nerwowego. Badania naukowe, które wykorzystują skanowanie mózgu, sugerują, że osoby spożywające kawę w umiarkowanych ilościach nie uzależniają się od kofeiny. Ludzie na całym świecie piją kawę ziarnistą lub mieloną, ponieważ kochają jej zapach i smak. Zwykle nie traktują jej jednak jako środka pobudzającego behawioralnie. Owszem, niektóre badania sugerują, że nagle wykluczenie kofeiny z diety może doprowadzać np. do bólów głowy. Można jednak z łatwością uniknąć takich objawów np. poprzez stopniowe zmniejszenie ilości kofeiny w diecie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami specjalnymi