Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Wkrótce odezwiemy się do Ciebie

Ups, coś poszło nie tak..Spróbuj później

Skopiowano do schowka!

KOSZYK ZOSTAŁ WYPEŁNIONY PRODUKTAMI Z TWOJEGO POPRZEDNIEGO ZAMÓWIENIA

Czym właściwie jest kawa speciality?

Wyobraź sobie, że kawa, z którą rozpoczynasz każdy, nowy dzień, musiała przejść naprawdę długą drogę, zanim znalazła się w Twoim ulubionym kubku.

Najpierw drzewka kawowca powoli, powoli dojrzewały i rosły, by wydać plony w postaci…dwóch wyjątkowych ziarenek kawy. Żebyś mógł sobie to lepiej zobrazować to dopowiemy, że aby wydobyć ok 15 kg ziarenek kawy, trzeba zebrać aż do 100 kg owoców kawowca. Po odpowiedniej obróbce, ziarna wyruszają w świat, przechodzą przez skomplikowane egzaminy i specjalny proces palenia – to ten momenty, w którym trafiają pod opiekę Roberta. A wszystko po to, żeby na samym końcu dostać się już do rąk, które je zaparzą – czyli do Twoich, albo do Wojtka, jeśli siorbiesz kawę w Story Coffe. No i to tak w skrócie opis kawy speciality.

A teraz od początku…

Sformułowanie kawa speciality, ukuła w 1974r. Erna Knutsen. Użyła go, żeby opisać ziarna kawy o najbogatszym, wyjątkowym i najlepszym smaku, które wytwarza się w specjalnym mikroklimacie. Mówiąc najprościej – kawa speciality to kawa, w której liczy się jakość. Przez cały proces jej powstawania, na wszystkich etapach, przywiązuje się wagę nie do tego, aby było jej jak najwięcej, tylko aby była jak NAJLEPSZA. Aby jej smak i aromat był bogaty i pełny.

Z plantacji do filiżanki

Jaką drogę musi przejść kawa, by zyskała miano speciality? Tak jak wspominaliśmy na początku – nie jest to najkrótsza trasa, a do tego ma kilka obowiązkowych przystanków po drodze. Mianowicie:

- plantacja

- kontrola jakości

- prażenie

- zaparzenie.

No to teraz po kolei. Najpierw właściciel plantacji przez wiele, wiele lat sadzi drzewka, skrupulatnie dogląda kawowców i zbiera plony podczas żniw. Następnie ziarna przechodzą dokładną, często ręczną selekcję, a cały proces wytwarzania kawy jest skrupulatnie weryfikowany według zasad i norm, określonych przez Specialty Coffee Association.

Dalej mamy ocenę jakości kawy. Tutaj wcale nie jest prościej. Ten etap też przeprowadza się według wymagającej, dokładnie określonej skali. Doświadczeni degustatorzy, określani przez Coffee Quality Institute mianem Q-Arabica grader, sprawdzają kluczowe dla kaw speciality czynniki, m.in. konsystencję, kwasowość, czystość smaku czy nut smakowych wyczuwalne w naparze. Tylko te z kaw, które po tej surowej ocenie wymagającego jury uzyskają min. 80 na 100 punktów, zostają uznane za należące do segmentu speciality.

Prażenie to też nie lada wyzwanie! Dokonuje się go w ściśle określonej wodzie i temperaturze oraz próbce kawy wypalonej w odpowiednim czasie i do określonego stopnia wyplenia mierzonego w Agtronach. Dzięki temu z każdego pojedynczego ziarenka wydobyty zostaje najwyższej jakości smak. Wypalone ziarna trafiają do rąk Waszych i rąk baristów. I tu następuje ostatni, niemniej ważny etap – parzenie. Aby wydobyć cały potencjał kaw segmentu speciality, należy je bowiem odpowiednio zaparzyć.

Podsumowując – to jakość i unikalność wyróżniają kawy speciality.

Na masowych plantacjach największą wagę przywiązuje się do niskich kosztów produkcji i ilości produktu. Spotkałeś się kiedyś z sytuacją, żeby na sklepowej półce brakowało towaru? No właśnie! Taka kawa jest zawsze dostępna, dlatego że wykonuje się ją z mieszanek różnych typów kaw. W ten sposób powstają połączenia, które często nie pasują do siebie smakowo…

Kawa speciality, którą znaleźć można już za podobną cenę jak kawy z marketów, zdecydowanie wyróżnia się na ich tle niesamowitym bogactwem smaku i aromatu. W zależności od regionu i warunków atmosferycznych, wysokości upraw czy metodzie obróbki możemy doświadczyć w jej bukiecie nut karmelu, orzecha, tropikalnych owoców, czekolady, kwiatów. Jest to kawa, którą zaparzysz na wiele alternatywnych sposobów. Gwarantujemy, że jeśli raz spróbujesz to… będziesz chciał więcej i więcej!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami specjalnymi