Dwójka psychologów opublikowała na koniec 2015 roku pracę „naukową”o związku osobowości z zamiłowaniem do smaku gorzkiego. Do pokarmów i napojów gorzkich zaliczyli również czarną kawę ziarnistą, która delikatnie pobudza o poranku.
Publikacje „naukowe”
Publikacja Christiny Sagioglou i Tobiasa Greitemeyera z Instytutu Psychologii Uniwersytetu w Innsbrucku w piśmie „Apetite” pt. „Indywidualne różnice w preferencjach dotyczących smaku gorzkiego są powiązane z cechami osobowości antyspołecznej” nie dokonała przełomu w nauce, podobnie jak pozostałe 99,999% tzw. „naukowych” publikacji. Jej efektem był jednak wysyp artykułów wskazujących na domniemany związek między zamiłowaniem do picia
czarnej kawy, a skłonnościami psychopatycznymi osobowości. Śmiała teza, nieprawdaż? Oczywiście warta dokładnie tyle samo, ile warte są obietnice składane przez dowolnego polityka w trakcie kampanii wybiorczej. Czyli nic nie warta.
Na koniec wywodów konkluzja była taka, że to tylko hipoteza, jakiś związek może i jest, ale jest jeszcze dużo innych czynników, których nie badano i w zasadzie to nie wiadomo, czy to, że ktoś lubi gorzkie smaki świadczy o tym, że jest potencjalnie niebezpieczny dla otoczenia, bo dowodów żadnych tak naprawdę nie ma. Taka to „nauka”.
Ciekawym natomiast jest to, że wśród pokarmów i napojów gorzkich, takich jak: rzodkiewka, seler, tonik, piwo IPA, wymieniono również czarną kawę. Tak, tak, to że nie słodzisz swojej świeżo zaparzonej
kawy ziarnistej i nie dolewasz do niej mleka i śmietanki, bo lubisz ją sauté, może, ale nie musi :-), świadczyć o tym, że jesteś sadystą.
Uwielbiam wszystkie wymienione wyżej gorzkie produkty, z czarną kawą włącznie i tym samym jestem potencjalnym Hannibalem Lecterem. W związku z tym jest mi bardzo, ale to naprawdę bardzo wszystko jedno, bo to tylko taka tam pisanina bez znaczenia praktycznego, popełniana jedynie dla punktów, rankingów i grantów. „”Niebrzydka rzecz, ale czy ma jakieś zastosowanie praktyczne?”, jak rzekła młodziutka Cerro do króla Vridanka na ich pierwszej schadzce” (Andrzej Sapkowski „Pani Jeziora”). Otóż takie „naukowe” publikacje nie mają absolutnie żadnego zastosowania praktycznego. Taka to „nauka”.
Czy czarna kawa ziarnista musi być gorzka?
Oczywiście, że nie musi. Nie powinna nawet taka być. To, że tak właśnie kojarzy się autorom artykułu świadczy o tym tylko, że mieli w życiu pecha i
dobrej czarnej kawy ziarnistej nie mieli okazji pić jeszcze (np.
espresso z
kultowego ekspresu ciśnieniowego) . Lekka gorycz i kwasowość oczywiście są w smaku kawy akceptowalne i pożądane, ale nie powinny być smakami dominującymi. Zawartość kofeiny wpływa na delikatne
pobudzające działanie kawy, co u niektórych może zmniejszać odczucie goryczy. W kawie powinniśmy czuć głównie smak słodki i aromaty, różne oczywiście w zależności od jej rodzaju i sposobu zaparzania, ale takie jak owoce (cytrusy, jagody, truskawki itd., itp.), orzechy, migdały czy czekoladę.
Jeśli wasza świeżo parzona
kawa ziarnista jest przede wszystkim gorzka, to znaczy tylko tyle, że na którymś etapie jej przygotowania zostały popełnione błędy.
Co więc może odpowiadać za zbyt gorzki smak naszego naparu?
Słaba jakość ziarna
Ziarna niedojrzałe albo zaatakowane przez szkodniki nigdy nie będą smakowały tak jak ziarna dojrzałe i zdrowe.
Rodzaj kawy, czyli typ ziaren kawowca oraz warunki ich uprawy, takie jak rodzaj gleby i nasłonecznienie, mają kluczowe znaczenie dla jakości smaku kawy.
Zbyt długi stopień palenia
Jeśli wypał zostanie przeciągnięty, to zamiast skarmelizować cukry w ziarnie, zwyczajnie całość zwęgli. Efekt? Oczywiście gorzka, niearomatyczna kawa, której smak i aromat pozostawi wiele do życzenia.
Długość palenia ziaren kawy jest kluczowa.
Sposób mielenia
Powinien być dobrany do urządzenia, w którym przygotowujesz kawę (inny do kawiarki, inny do ekspresu, inny dla
kawy pod filtr), ale przede wszystkim zasada jest taka, że zbyt
drobno zmielona kawa będzie raczej cierpka i gorzka.
Przygotowanie kawy metodą tradycyjną, na przykład przy użyciu French pressa czy kawiarki, może znacząco wpłynąć na smak napoju, podkreślając jego wyjątkowość i zaspokajając oczekiwania miłośników kawy.
Metoda zaparzania
Zbyt gorąca woda sprawi, że
kawa będzie zbyt gorzka. Woda zbyt zimna da ci napój kwaśny. Oczywiście
czas parzenia również jest istotny. Ważne jest także użycie odpowiedniej
metody parzenia, takiej jak np. przy użyciu ekspresów ciśnieniowych, aby osiągnąć pożądany smak i aromat.
Jak smakuje dobra kawa ziarnista?
Dobra
kawa ziarnista jest słodka, lekko kwaśna i gorzka, aromatyczna wymienionymi wcześniej nutami zapachowymi, a po wypiciu pozostawia nasze podniebienia na dłuższą chwilę ze swoim posmakiem. Doskonale sprawdzi się w różnych metodach parzenia, podkreślając wyjątkowy
smak i aromat kawy.
Wymienione błędy można wyeliminować dzięki przestrzeganiu dwóch zasad: parz kawę właściwie (pkt. 4), ale przede wszystkim
kupuj kawę u sprawdzonego producenta z lokalnej palarni kawy ziarnistej (pkt. 1-3), dobrej jakości, właściwie uprażoną i zmieloną (jeśli nie mielisz jej sam). Taki właśnie jest najprostszy
przepis na smaczną i aromatyczna kawę!
Dzięki starannemu doborowi ziaren oraz odpowiedniemu sposobowi wypalania, możesz cieszyć się kawą o wyjątkowym smaku i aromacie.
Palarnie kawy w Warszawie i nie tylko prześcigają się w doskonaleniu wypalania ziaren i komponowaniu nut smakowych kaw, co ilustruje różnorodność oferty dla miłośników różnych rodzajów kawy.