Kiedy wydaje Ci się, że poznałeś już wszystkie czynniki, decydujące o smaku kawy – rodzaj ziaren, kraj i region pochodzenia, typ upraw, wysokość upraw, rodzaj podłoża, datę i sposób palenia, stopień zmielenia, proporcje względem wody i w końcu metodę parzenia. Myślisz, że nic już Cię nie zaskoczy.A jednak! Okazuje się, że kawa z tej samej plantacji, tego samego zbioru i tej samej odmiany może smakować inaczej. Zastanawiacie się jak to możliwe?
Obróbka kawy – tu tkwi cała tajemnica! Dziś wspólnie odkryjemy wszystkie jej sekrety. Zapraszamy do lektury.
Czym jest obróbka kawy?
Obróbka kawy to w zasadzie
najważniejszy etap, zaraz po zbiorze. To jeden z najbardziej doniosłych elementów produkcji kawy, który ma spory wpływ na jej finalny smak. Na czym polega? Zebrane wiśnie kawowca składają się z kilku warstw.
Naszym zadaniem, a raczej zadaniem obróbki, jest pozbycie się tych warstw, dotarcie do surowego ziarna i wysuszenie go do odpowiedniego poziomu.
Zrobić to można na różne sposoby, które nazywane są właśnie
metodami obróbki.
Obróbka sucha
W
metodzie suchej, która jest najstarszym sposobem obróbki ziaren, w ogóle nie używa się wody. Ma to ogromne znaczenie wśród krajów, które cierpią na jej deficyt. Jest to
najtańsza i
najprostsza metoda, ale zarazem wymagająca największego nakładu pracy ludzkiej. Technika ta sprawdza się najlepiej w warunkach dużego nasłonecznienia i stosunkowo wysokich temperatur.
Chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda to w praktyce?
Zebrane wiśnie kawowca suszy się na słońcu, na betonowym patio lub specjalnym stole. Oczywiście, należy zadbać o równomierne rozłożenie owoców i regularne ich przerzucanie. Proces ten trwa aż do momentu, w którym miąższ zamienia się w wysuszoną skorupę i z łatwością odpada od ziaren. Następnie ziarna suszy się ponownie. Tym razem bez miąższu, aż do uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności.
Obróbka kawy metodą na sucho przekłada się na mocno owocowy profil smakowy. Daje duże body, wyczuwalną słodycz i niską kwasowość.
Obróbka mokra
Ta metoda jest w świecie kawy
dominująca. To kilkuetapowy, złożony proces, z użyciem wody. Obróbce mokrej poddawane są najbardziej dojrzałe owoce kawowca, w których miąższ jest już miękki. Znacznie ułatwia to wydobycie ziaren.
Miąższ oddzielany jest mechanicznie, w urządzeniu nazywanym depulper.
Po tym etapie wydobyte ziarna trafiają do tzw. basenów fermentacyjnych, gdzie poddawane są fermentacji w celu pozbycia się osnówki. Proces ten kończy się starannym wyczyszczeniem i wysuszeniem ziaren. Po przejściu ziaren przez proces obróbki, poddawane są segregacji, w której dzieli się je według rozmiarów i wagi.
Ziarna obrabiane przy użyciu wody nadają czarnemu naparowi delikatniejszy, bardziej szlachetny profil sensoryczny, o intensywnej kwasowości.
Obróbka honey
Jest to proces będący w zasadzie kombinacją dwóch poprzednich. Zebrane owoce kawowca poddaje się mechanicznemu zabiegowi oddzielenia pestki od miąższu, ale pomija się etap moczenia w wodzie. Ziarna suszą się, pokryte pozostałą warstwą miąższu. Są wtedy posklejane i wyglądają jak oblane miodem - stąd ta obiecująca nazwa ? To, jak obfita będzie początkowa ilość miąższu oblepiająca pestkę, będzie miało
istotny wpływ na smak kawy.
Metoda honey daje kawy o wysokiej słodyczy, owocowym profilu i delikatnie wyczuwalnej kwasowości.
Przekonaj się!
Jak widzisz,
metoda obróbki kawy ma
ogromny wpływ na jej finalny smak. Warto, żebyś sam się o tym przekonał, ponieważ warto zawsze wybierać to co najlepsze ? Następnym razem wybierając ziarno, zwróć uwagę na ten czynnik i szukaj kaw z tych samych miejsc, ale obrabianych różnymi metodami. Dzięki temu na własnej skórze poczujesz
niezwykłe różnice płynące z tego etapu produkcji kawy. Może zainteresuje Cię nasz
sklep z kawą, w którym znajdziesz wiele rozmaitych mieszanek.
Kolumbia czy
Etiopia, za pomocą jednej filiżanki możesz przenieść się do każdego zakątka świata. Zastanów się, która metoda obróbki najbardziej wpisuje się w Twoje gusta.
Wybór zależy od Ciebie!