Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Wkrótce odezwiemy się do Ciebie
Ups, coś poszło nie tak..Spróbuj później
Skopiowano do schowka!
KOSZYK ZOSTAŁ WYPEŁNIONY PRODUKTAMI Z TWOJEGO POPRZEDNIEGO ZAMÓWIENIA
Wybór między kawą ziarnistą Arabica a Robusta wcale nie jest taki oczywisty. Obie odmiany wyróżniają się zupełnie innymi, unikalnymi cechami, które decydują o ich zapachu, smaku i właściwościach. Sprawdź różnice między kawą ziarnistą Arabica a Robusta i przekonaj się, która będzie dla ciebie najwłaściwszym wyborem.
Kawa ziarnista Arabica – co warto o niej wiedzieć?
Kawa Arabica pochodzi z Etiopii. Rośnie ona na dużych wysokościach, czyli od 600 do 2000 m n.p.m. Jej wymagania uprawowe są dość specyficzne. Ta kawa ziarnista potrzebuje ok. 15-24 st. C. i odpowiedniej wilgotności. Jako że Arabica wymaga znacznie więcej niż inne rodzaje kawy, bywa podatniejsza na różne choroby i szkodniki. Czyni to Arabicę droższą w produkcji.
Arabica ma bardzo łagodny, ale złożony smak z wyraźnymi nutami kwiatów, owoców, a także delikatną kwasowością. Kawosze oceniają jej profil smakowy jako wysublimowany z różnicami w zależności od regionu uprawy. Arabica wybierana jest przez prawdziwych koneserów kawy głównie dzięki bogatemu aromatowi i łagodnej kwasowości. W ziarnach kawy znajduje się ok. 1-1,5% kofeiny. Porównując do Robusty, jest ona znacznie słabsza. Może być to jednak zaleta dla wszystkich, którzy preferują łagodne działanie pobudzające kawy.
Kawa ziarnista Robusta – czym się wyróżnia?
Kawa Robusta pochodzi z Afryki Środkowej i Zachodniej. Uprawia się ją również w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Można spotkać ją na niższych wysokościach, ponieważ maksymalnie znajduje się na wysokości do 800 m n.p.m. Robusta jest odporniejsza na choroby i trudniejsze warunki atmosferyczne. Sprawia to, że jest łatwiejsza i tańsza w uprawie niż Arabica.
Robusta ma wyrazisty i mocny smak. Niezaprzeczalnie daje się w niej wyczuć nuty orzechowe i ziemiste, a niekiedy nawet gorzkie. Smak kawy Robusty nie jest tak złożony, jak poprzedniej. Dzięki intensywnemu profilowi często wybiera się ją jednak do skomponowania aromatycznych mieszanek espresso. Właśnie w takich kawach Robusta dodaje nie tylko głębi, ale też kremowej piany. Robusta zawiera ok. 2-4% więcej kofeiny, więc jest bardziej pobudzająca niż Arabica. Poleca się ją zwłaszcza tym, którzy lubią mocniejsze działanie pobudzające kawy.
Która kawa lepsza – Arabica czy Robusta?
Ciężko jednoznacznie wskazać na to, który rodzaj kawy jest lepszy. Wszystko zależy od tego, jaki smak lub moc preferujesz. Jeśli wolisz delikatny, złożony smak i subtelny zapach kawy, najlepszym wyborem będzie Arabica. Ta kawa ziarnista świetnie sprawdza się do parzenia alternatywnymi metodami, dzięki którym będzie można podkreślić wyjątkowy smak kawowego napoju. Jeśli jednak szukasz silnie pobudzającej kawy, która da ci zastrzyk energii z rana, zdecyduj się na Robustę. Dzięki mocniejszemu smakowi i większej zawartości kofeiny Robusta może stać się nieodłącznym towarzyszem twoich poranków.
Z powodu trudniejszych warunków uprawy oraz dość wymagającego procesu produkcji Arabica jest droższa niż Robusta. Jeśli to cena jest najważniejszym czynnikiem, Robusta zawsze będzie więc ekonomiczniejszym wyborem. Tę tańszą kawę zwykle wybiera się do parzenia espresso, gdzie doskonale pasuje połączenie wysokiej zawartości kofeiny z mocnym smakiem kawy. Arabica wybierana jest z kolei do metod parzenia eksponujących delikatny smak kawy, takich jak chemex i aeropress.
Kawa ziarnista Robusta czy Arabica? Wybór nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji smakowych. Różne są także nasze potrzeby związane z budżetem czy zawartością kofeiny. Arabica ma delikatniejszy i bardziej złożony smak, który jest szczególnie doceniany przez koneserów kawy. Z kolei Robusta daje mocniejsze doznania smakowe i ma w sobie większą zawartość kofeiny. Najlepszą opcją jest więc powolne eksperymentowanie z różnymi rodzajami oraz dawką, aby odkryć ulubioną kawę.
Dziękujemy za rejestrację! Na Twoją skrzynkę wysłaliśmy wiadomość z potwierdzeniem zapisu.