Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Wkrótce odezwiemy się do Ciebie

Ups, coś poszło nie tak..Spróbuj później

Skopiowano do schowka!

KOSZYK ZOSTAŁ WYPEŁNIONY PRODUKTAMI Z TWOJEGO POPRZEDNIEGO ZAMÓWIENIA

Ekspres na kapsułki – czy warto go kupić?

W ostatnich latach ekspres na kapsułki jest rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużą popularnością i uznaniem. Nie bez powodu! Można błyskawicznie zaparzyć w nim smaczną kawę. Jej przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga wprawy. Z uwagi na szeroki wybór kapsułek dostępnych na rynku można zależnie od upodobań, potrzeb i nastroju cieszyć się zróżnicowanymi smakami kaw o rożnej intensywności i różnych dodatkach smakowych. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić ekspres na kapsułki, zapoznaj się z naszym praktycznym poradnikiem.

Jak działa ekspres kapsułkowy

Ekspres do kawy na kapsułki wymaga uzupełnienia wodą i włożenia w przeznaczone do tego miejsce specjalnej kapsułki. Pod dozownikiem trzeba ustawić filiżankę lub kubeczek i uruchomić przygotowanie napoju poprzez przyciśnięcie przycisku na urządzeniu. Niektóre ekspresy umożliwiają również wybór konkretnego gatunku kawy. Kiedy parzenie zakończy się, trzeba usunąć pustą kapsułkę i wyrzucić ją.

Ekspres na kapsułki: porady przy zakupie

Przy kupnie tego rodzaju ekspresu do kawy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które będą przesądzać, na ile użytkowanie urządzenia będzie wygodne i dopasowane do potrzeb. Należą do nich przede wszystkim:
  • kompatybilność z kapsułkami: sprawdź, jakie kapsułki są kompatybilne z ekspresem. Niektóre ekspresy działają wyłącznie z kapsułkami wyprodukowanymi przez konkretne marki. Niekoniecznie musi być to minus, ale warto mieć tego świadomość.
  • różnorodność kaw: jeśli cenisz sobie różnorodność smaków, upewnij się, że dostępne są różne rodzaje kapsułek pasujących do wybranego ekspresu.
  • jakość kawy: zorientuj się, jaką jakość kawy oferuje dany ekspres. Zapoznaj się z opiniami użytkowników i recenzjami sprzętu, aby dowiedzieć się, jakie są doświadczenia innych miłośników kawy.
  • cena ekspresu i kapsułek: porównaj ceny różnych ekspresów oraz koszt kapsułek. Niektóre ekspresy na kapsułki mogą być tańsze w zakupie, ale koszt kapsułek jest wyższy. 
  • funkcje ekspresu: zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak możliwość przygotowania różnych rodzajów napojów (np. espresso, cappuccino, latte), ustawienia w zakresie intensywności naparu i to, czy ekspres ma funkcję automatycznego czyszczenia.
  • wielkość i design: upewnij się, że ekspres pasuje do Twojej kuchni zarówno pod względem wielkości, jak i wzornictwa. Elegancki ekspres do kawy może urozmaicić wnętrze pomieszczenia i stanowić ciekawy akcent dekoracyjny.
  • łatwość obsługi i czyszczenia: wybierz model, który jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Ekspresy na kapsułki są zazwyczaj łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjne ekspresy do kawy.
  • zasady gwarancji i serwisu: zweryfikuj, jak długa jest gwarancja na ekspres do kawy i czy dostęp do usług serwisowych w przypadku awarii nie jest problematyczny. 
  • dodatkowe akcesoria: w przypadku niektórych ekspresów dodatkowe akcesoria (np. spieniacze do mleka) mogą być sprzedawane oddzielnie, co warto mieć na uwadze przy planowaniu zakupu oraz budżetu na sprzęt.

Zalety i wady ekspresów kapsułkowych

Ekspresy na kapsułki są stosunkowo niedrogie i nie zajmują wiele miejsca. Są kompaktowe, ładne i wygodne w obsłudze. Kawę przygotowuje się w nich bardzo szybko i nie wymaga to żadnych umiejętności. Użytkownicy chwalą duży wybór smaków i wysokie walory smakowe naparu, choć to ostatnie zależy od indywidualnego gustu i preferencji. Dla niektórych minus może stanowić fakt, że najczęściej do danego urządzenia pasują wyłącznie kapsułki konkretnego producenta. Ekspres na kapsułki nie ma ponadto dużej wydajności, dlatego najlepiej nadaje się do użytku domowego, ewentualnie niewielkich punktów gastronomicznych. Takie urządzenia chętnie wybierane są również w hotelach, pensjonatach turystycznych i poczekalni w wysokiej klasy gabinetach specjalistycznych, na przykład u stomatologów i terapeutów.

Nowoczesne kapsułki z kawą: bogactwo smaków

Oferta rynkowa kapsułek z kawą jest bardzo szeroka. Wybrać można między innymi rodzaje takie jak:
  • lungo: podobne do espresso, ale przygotowywane z większą ilością wody, co czyni je mniej intensywnym w smaku.
  • ristretto: bardziej skoncentrowana i intensywniejsza wersja espresso.
  • americano:  łagodniejsza kawa, przygotowywana przez połączenie espresso z gorącą wodą.
  • cappuccino: popularna kawa mleczna, zawierająca równą część espresso, mleka i mlecznej pianki.
  • latte macchiato: mleczna kawa składająca się z dużej ilości spienionego mleka oraz espresso
  • mocha: kawa z dodatkiem czekolady, często podawana z mlekiem i pianką.
  • kawy smakowe: kapsułki z kawą o smakach takich jak wanilia, karmel, orzech, czekolada, amaretto (mogą mieć również inne, mniej popularne, warianty smakowe bądź ich mieszanki.
Przykładem może być kawa kapsułkowana Brazilia Morgiana od Nespresso, w której wyczuwalne są wyraźne nuty czekolady, karmelu oraz orzecha.
  • kawy dekofeinizowane: opcję dla osób unikających kofeiny, często dostępne w różnych wariantach smakowych.
  • edycje limitowane/specjalne: często producenci wypuszczają limitowane edycje, które mogą zawierać unikatowe połączenia smakowe lub kawy pochodzące z konkretnych regionów.
  • kawy jednoodmianowe (single origin): kapsułki z kawą z konkretnego regionu lub gospodarstwa, charakteryzującą się unikalnym profilem smakowym.
Ze względu na liczne zalety i ciekawe smaki oferowanej kawy ekspresy na kapsułki są chętnie kupowanymi urządzeniami. Przed zakupem warto spróbować tego rodzaju kawy i przekonać się samodzielnie, czy jej smak odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom. Eksperymentowanie z różnymi wariantami napoju może być inspirującą przygodą!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami i ofertami specjalnymi