Śmiało można powiedzieć, że rok 1941 był przełomowy dla wszystkich, którzy cenią pełny, wielowymiarowy i czysty smak kawy. Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie też dla Ciebie ? Wtedy właśnie amerykański chemik, Peter Schlumbohm, wynalazł Chemexa. Od tamtej pory naczynie to produkowane jest w niezmiennej formie i cieszy miliony wielbicieli kawowych trunków na całym świecie.
Zalet jest naprawdę wiele. Przede wszystkim, jest genialny w swej prostocie i pozwoli Ci przygotować smaczną i aromatyczną kawę w zaledwie kilka minut.
No i design!
Szklany dzbanek, niektórym przypominający kolbę stożkową, innym klepsydrę, bez wątpienia zachwycą minimalistyczną formą. Wyjątkowego charakteru dodaje także drewniany kołnierz z ciemnym, eleganckim rzemieniem, który pełni rolę uchwytu. Chemex zyskał tak ogromną sławę, że jest nawet prezentowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
Został też wybrany przez Instytut Technologii w Illinois jako jeden ze 100 najlepiej zaprojektowanych produktów współczesnych czasów.
Ten wyjątkowy kształt, poza walorami estetycznymi, pełni jeszcze jedną ważną funkcję - jest bardzo praktyczny.
Dzięki niemu Chemex pełni jednocześnie funkcję dekantera, jak i flakonu, co pozwoli Ci podawać kawę w najlepszy z możliwych sposobów. Dodatkowo, szkło, z którego zrobiony jest Chemex nie absorbuje zapachów, a co za tym idzie w żaden sposób nie wpływa na walory smakowe zaparzanego naparu.
Kilka słów napisać trzeba również o papierze.
Ten specjalny, papierowy filtr sprawia, że otrzymujesz wręcz krystalicznie czysty i subtelny w smaku napar, który zawiera dużą ilość kofeiny. Fenomen papieru do Chemexa tkwi w tym, że jest grubszy i kilkuwarstwowy. Dzięki temu niezwykle precyzyjnie oddziela napar od najmniejszych cząsteczek zmielonej kawy.
Przygotowanie tak wyjątkowej kawy jest niebywale proste i zajmie Ci zaledwie 5 minut. Poza
Chemexem potrzebujesz jedynie wspomnianych
papierowych filtrów oraz
dobrej kawy.
Skorzystaj z naszego sprawdzonego sposóbu:
- Papierowy filtr umieść w chemexie i przelej go dość obficie ciepłą wodą. Dzięki temu pozbędziesz się papierowego posmaku w kawie oraz ogrzejesz naczynie.
- Wylej wodę i wsyp świeżo zmieloną kawę do filtra umieszczonego w chemexie. Użyj 6-7g kawy na 100ml wody. Pamiętaj, że ziarna do parzenia w chemexie powinny być zmielone grubiej niż do dripa v60
- Woda do przelewania powinna mieć między 88 a 96 stopni.
- Na początku wlej niewielką ilość wody – tyle, aby zwilżyć całość zmielonej kawy i odczekaj 30 sekund, jeśli kawa jest bardzo świeża (mniej niż 7 dni od palenia) odczekaj 40-45 sekund. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru dwutlenku węgla, a kawa uwolni pełnię smaku i aromatu.
- Następnie dolewaj pozostałą część wody, oblewając powoli całość zmielonych ziaren. Nie lej wody po bocznych ściankach chemexa, a jedynie po kawie. Pamiętaj, że ilość wykonanych dolań, jak i szybkość wlewania wody, wpłyną na smak Twojego naparu, dlatego poeksperymentuj i znajdź najlepsze rozwiązanie!
- Gdy cała woda przeleje się przez zmieloną kawę i trafi do naczynia, możesz zdjąć i wyrzucić filtr. Fusów nie wyrzucaj – możesz wykorzystać je na wiele sposobów ?
- Przed rozlaniem naparu do filiżanek, zamieszaj delikatnie kawę w chemexie, po to, aby wszystkie smaki i aromaty stworzyły nieziemski, harmonijny bukiet.